27th Season
Chicago North Men's Senior Baseball League
Five age Divisions, 46 to 50 teams
25+, 35+, 45+, 55+, 60+
 
Email:  
Password:  
Forgot Password?
 
Schedules/Results/Stats  |  League Info/Rules  |  Fields  |  League History  |  Advertisers
 
Chicago North MSBL Tournament Results

2013 ARIZONA MSBL WORLD SERIES SCHEDULE FOR CNMSBL TEAMS 

CHICAGO N. CUBS 50 CENTRAL MANAGED BY LOU GORDON
SUNDAY OCTOBER 13TH 9:00 AM MARYVALE #6  CUBS 0 @ AUBURN BRAVES 9 won by protest
SUNDAY OCTOBER 13TH 1:30 PM MARYVALE #7 LONG ISLAND YANKEES 1 @ CUBS 5  
MONDAY OCTOBER 14TH 9:30 AM TEMPE DIABLO STADIUM  CUBS 2 @ LAS VEGAS 50S 7
TUESDAY OCTOBER 15TH 10:00 AM SALT RIVER R6 CUBS 6 @ RHODE ISLAND YANKEES 4
TUESDAY OCTOBER 15TH 2:00 PM SALT RIVER R4 CUBS 7 @ TRI VALLEY A's 1
WEDNESDAY OCTOBER 2:00 PM GOODYEAR REDS 6  TULSA LINERS 3 @ CUBS 4 
PLAYOFF GAME CUBS 1 @ INLAND ANGELS  4

CHICAGO N. CUBS 55 CENTRAL MANAGED BY LOU GORDON
SATURDAY OCTOBER 19TH 10:00 AM GOODYEAR INDIANS #5  DETROIT 4 @ CUBS 9
SATURDAY OCTOBER 19TH 2:00 PM  GOODYEAR INDIANS #5 PLAYBOYS 4 @ CUBS 5
SUNDAY OCTOBER 20TH 10:00 AM FITCH PARK SE#2 CUBS 2 @ DIAMONDS 6
MONDAY OCTOBER 21ST 3:00 PM TEMPE #6 CUBS 8 @ CARDINALS 7
MONDAY OCTOBER 21ST 7:15 PM PEORIA STADIUM MARINERS 9 @ CUBS 6
TUESDAY OCTOBER 22ND 9:30 AM  MARYVALE #7 CUBS 10 @ HAMMERS 2
WEDNESDAY OCTOBER 23RD PLAYOFF GAME PLAYBOYS 5 @ CUBS 13
WEDNESDAY OCTOBER 23RD PLAYOFF GAME CUBS 15 @ WARRIORS 2
THURSDAY OCTOBER 24TH CHAMPIONSHIP GAME CUBS 10 @ DIAMONDS 8  CUBS WIN CUBS WIN CHAMPIONSHIP

CHICAGO SKYLINERS 65 NATIONALS MANAGED BY AL PAVEZA
MONDAY OCTOBER 21ST 9:00 AM TEMPE DIABLO STADIUM SKYLINERS 12 @ SACRAMENTO SOLONS 8
TUESDAY OCTOBER 22ND 9:00 AM PAPAGO #1 MUDCATS 13 @ SKYLINERS 14
WEDNESDAY OCTOBER 23RD 2:00 PM SALT RIVER D5 SKYLINERS 4 @ RANGERS 12
THURSDAY OCTOBER 24TH 9:00 AM MARYVALE #6  SOLONS 10 @ SKYLINERS 7
FRIDAY OCTOBER 25TH 2:00 PM GOODYEAR INDIANS #5 SKYLINERS 2 @ MUDCATS 14
SATURDAY OCOBER 26TH 9:30 AM TEMPE #4 RANGERS 6 @ SKYLINERS 7

TEAM SPORT PRO CUBS FATHER AND SON AMERICAN  MANAGED BY MAX REISING
THURSDAY OCTOBER 24TH 1:30 PM SALT RIVER D5 CUBS 2  @ CAPITOL CITY CARDINALS 3
THURSDAY OCTOBER 24TH 5:00 PM SALT RIVER D5 SAN JOSE 9 @ CUBS 7
FRIDAY OCTOBER 25TH 2:00 PM GOODYEAR INDIANS #4
CUBS 2 @ WESTERN ATHLETIC A's 12
FRIDAY OCTOBER 25TH 5:30 PM GOODYEAR STADIUM  MUDDOGS 8 @ CUBS 4

TEAM SPORT PRO LOOKOUTS 45 CACTUS MANAGED BY MAX REISING  
MONDAY OCTOBER 28TH 1:30 PM MARYVALE #7  LOOKOUTS 12 @ DIAMOND DREAM MUSTANGS 3
TUESDAY OCTOBER 29TH 2:00 PM PEORIA M3  COLUMBUS DODGERS 2 @ LOOKOUTS 6
TUESDAY OCTOBER 29TH 6:00 PM PEORIA STADIUM CANAM 3 @ LOOKOUTS 10
WEDNESDAY OCTOBER 30TH 2:00 PM SALT RIVER R3 LOOKOUTS 9 @ EMERALD CITY THUNDER 9
THURSDAY OCTOBER 31ST 10:00 AM GOODYEAR REDS #4  LOOKOUTS 7 @ DES MOINES BRUINS 4
THURSDAY OCTOBER 31ST 2:00 PM GOODYEAR REDS #4 REBL PHILLIES 9 @ LOOKOUTS 18
FRIDAY NOVEMBER 1ST PLAYOFF GAME  GOODYEAR REDS #4 2:00 PM CONN NAVIGATORS 5 @ LOOKOUTS 6
SATURDAY NOVEMBER 2ND PLAYOFF GAME TBA @ LOOKOUTS

CHI-TEX 45 CENTRAL MANAGED BY JUAN URENA AND TONY NIEZYNIECKI
MONDAY OCTOBER 28TH 4:00 PM TEMPE DIABLO STADIUM BERKENPAS CONSTRUCTION 7 @ CHI-TEX 17
MONDAY OCTOBER 28TH 7:30 PM TEMPE #2 CHI-TEX 7 @ LEGENDS 6
TUESDAY OCTOBER 29TH 9:00 AM SALT RIVER D6 THE ROCK 13 @ CHI-TEX 5
WEDNESDAY OCTOBER 30TH 10:00 AM PEORIA M3 CHI-TEX 6 @ RALEIGH 7
WEDNESDAY OCTOBER 30TH 2:00 PM PEORIA M5 SUNDEVILS 4 @ CHI-TEX 14
THURSDAY OCTOBER 31ST 9:00 AM TEMPE #6  REDWINGS 6 @ CHI-TEX 10
FRIDAY NOVEMBER 1ST PLAYOFF GAME TBA 4 @ CHI-TEX 2

CHICAGO N INDIANS 60 CENTRAL MANAGED BY RICK SORCI
MONDAY OCTOBER 28TH 10:00 AM GOODYEAR INDIANS #4 INDIANS 5 @ CA TRIBE 16
MONDAY OCTOBER 28TH 2:00 PM GOODYEAR INDIANS #4 NC GIANTS 5 @ INDIANS 27
TUESDAY OCTOBER 29TH 8:30 AM SCOTTSDALE STADIUM GRIZZLIES 2 @ INDIANS 4
WEDNESDAY OCTOBER 30TH 10:00 AM FITCH PARK SE#2 INDIANS 4 @ DODGERS 6
WEDNESDAY OCTOBER 30TH 2:00 PM FITCH PARK NW#3 INDIANS 7 @ ST. PAUL 1
THURSDAY OCTOBER 31ST 9:30 AM PAPAGO #3 SURPRISE 3 @ INDIANS 11
FRIDAY NOVEMBER 1ST PLAYOFF GAME 10:00 AM TEMPE # 6 INDIANS @ TEJANOS

CHICAGO BLACKHAWKS 60 CENTRAL MANAGED BY BRUCE REINHARDT
MONDAY OCTOBER 28TH 9:00 AM TEMPE #1 BLACKHAWKS 0 @ TEJANOS 20
MONDAY OCTOBER 28TH 12:30 PM TEMPE #1 BLACKHAWKS 6 @ TRI VALLEY GIANTS 22
TUESDAY OCTOBER 29TH 2:00 PM GOODYEAR STADIUM HOLLYWOOD 19 @ BLACKHAWKS 5
WEDNESDAY OCTOBER 30TH 9:00 AM PAPAGO #1 BLACKHAWKS 8 @ LONG ISLAND A's 11
WEDNESDAY OCTOBER 30TH 1:00 PM PAPAGO #1 PORTLAND 15 @ BLACKHAWKS 13
THURSDAY OCTOBER 31ST 10:00 AM SALT RIVER R3 RED DEER 14 @ BLACKHAWKS 4

WINDY CITY 60 NATIONAL/MOUNTAIN MANAGED BY BART ZELLER
MONDAY OCTOBER 28TH 10:00 AM MARYVALE #5   PATRIOTS 8 @ WINDY CITY 9
MONDAY OCTOBER 28TH 2:00 PM MARYVALE STADIUM WINDY CITY 2 @ WESTERN ATHLETIC A's 18
TUESDAY OCTOBER 29TH 2:00 PM GOODYEAR INDIANS #6 WINDY CITY 8 @ GREENWOOD 12
WEDNESDAY OCTOBER 30TH 10:00 AM SALT RIVER R4 TUCSON 7 @ WINDY CITY 8
WEDNESDAY OCTOBER 30TH 2:00 PM SALT RIVER R6 WINDY CITY 22 @ TRI VALLEY GIANTS 7
THURSDAY OCTOBER 31ST 2:00 PM MARYVALE #4 SALTY DOGS 10 @ WINDY CITY 16
FRIDAY NOVEMBER 1ST PLAYOFF GAME  2:00 PM MARYVALE #6 TUCSON 4 @ WINDY CITY 7
SATURDAY NOVEMBER 2ND CHAMPIONSHIP GAME WINDY CITY @ ?


 

2009 Arizona World Series Tournament Results

50s Wood Central Div. Chicago Fire (Scheidt)  3 - 2 - 1

 50 Wood Playoffs  Chicago Fire   2   @ So. Cal. Fire 4

60s Wood National Div. Windy City (Zeller)  1 - 4 - 1

25 Federal Division Seminoles  (Cibelli)  2 - 4 -  0

Chi. Seminoles  18  @ Bay Cal Yankees 8

REBL Rebels  8 @ Chi. Seminoles 2

Fresno Dodgers  6  @ Chi. Seminoles 4

Chi. Seminoles 16 @ Seattle Yankees 10

Chi. Seminoles 2  @ Tacoma Tugs 16

Venice A's  9 @ Chi. Seminoles 7

Playoffs Seminoles 6 @ Seattle Yankees 0

Seminoles 2 @ Tacoma tugs 8

25 Central Div.  Team Sport Pro (TSP25's) (Reising)  1 - 5- 0

CN TSP's 2  @ Des Moines Bruins  17

CN TSP's 5 @ Arizona Pirates 4

OC Stars 19 @ CN TSP's 8

CN TSP's 12 @ Oregon Outlaws 15

San Jose Padres 9 @ CN TSP's 8

Santa Barbara Titans 27 @ CN TSP's 11

35 Wood American Chicago North Cubs (Niezyniecki)  3 - 3- 0

Team New Era  7 @ CN Cubs 1

OC Red Sox  9 @ CN Cubs 10

CN Cubs 4 @ Boston Wolfpack  2

CN Cubs 1 @ Team Easton 5

CN Cubs 6 @ KC Naturals 4

Tucson A's 7  @ CN Cubs 6

Playoffs Central Coast Tigers 5 @ CN Cubs 4

45 Wood Central Div. 1 Chicago North Cubs (Gordon) 4 - 2- 0

Kalmia Construction Indians 12  @ CN Cubs 2

CN Cubs  16 @ Armstrong Slugging Company 7

Long Island A's 5  @ CN Cubs 15

Arizona Aztecs 9 @ CN Cubs 7

CN Cubs 6 @ Seattle Blues 0

CN Cubs 13 @ Tri Valley Giants 1

Playoffs Cubs 13 @ Quad City Blasters 9

Cubs 5 @ Kalima Construction Indians 4

Cubs 9 @ Puget Sound 8

Cubs 1 @ Colorado Buffalos 8

Father & Son American Div. Team Sport Pro Cubs (Reising) 2 - 2 - 0

TSP Cubs 0 @ Indianapolis Indians 5

World Trans Angels 11 @ TSP Cubs 2

TSP Cubs 8 @ Fog City 3

Sacramento Tribe 2 @ TSP Cubs 5

Playoffs TSP Cubs 3 @ Minn. Cross Town Traffic 6

65s National Div. Chicago Skyliners (Paveza) 4 - 1 - 0

Skyliners 7Sacramento 65's  6

Red Deer Cheer Pubs Snowbirds 13 @ Skyliners 7

Skyliners 10 @  Red Deer 1

So. Dakota Rushmores 2 @ Skyliners 11

Skyliners 8 @ San Diego Padres 7

Playoffs So. Dakota 8 @ Skyliners  12

Championship Game  Skyliners  5 @ San Diego Padres 7  

45 Central Div. 2   Team Sport Pro Lookouts (Reising)  3 - 2 - 1

Lookouts 15 @ Antelope Valley Cubs 3

Redwood Empire Phillies 20 @ Lookouts 13

Lookouts 17 @ Arizona D'backs 2

Lookouts  8  @ Mich RIT Music  6  (10 innings)

San Antonio Reds 10 @ Lookouts 10

Tulsa Liners 12 @ Lookouts 10

Playoffs Lookouts 6 @ Tulsa Liners 2

Lookouts 2 @ San Antonio Reds 8

55 Central Div. 2 Chicago Bears (Korvis) 4 - 2- 0

Long Island A's 3 @ Chicago Bears 4

Calif. Cardinals 5 @ Chicago Bears 4

Chicago Bears  6  @  Tucson Toros 2

Chicago Bears  13  @ Metro Rebels 6

Chicago Bears  4  @ Tri Valley Giants 8

San Antonio Texans  5  @ Chicago Bears 11

Playoffs Chicago Bears 4 @ San Antonio Yankees 15

55 Central Div. 3 National Passtime (Gooris) 4 - 2 - 0

Nat Passtime  9  @ Hollywood Stars  5

Oregon Donors  9  @ Nat Passtime  7

Nat Passtime  4  @ North County Patriots 3

Nat Passtime  6  @ Long Island Braves 1

Printing Place Playboys  6  @ Nat Passtime 10

Washington Senators 10  @ Nat Passtime  9

Playoffs Long Island A's 1 @ Nat Passtime 5

Nat Passtime 4 @ Calif. Cardinals 2

Nat Passtime 15 @ San Antonio Texans 1

Championship game Nat Passtime 6 @ Dodgertown West 3

NATIONAL PASSTIME CHAMPIONS !!!

Great job Chicago North

11 teams, 9 made the playoffs, 1 champ, 2 runner ups, 2 made final 4s

41 wins 37 losses, 3 ties all games.  

Florida Teams at the Fall Classic

45 Div. Chicago North Express (Hovance)  1 - 3 - 0

So. Maryland Fedlock  4  @ Chi. N. Express 1

Del Val  12  @ Chi. N. Express 3

Chi. N. Express  4  @ Raleigh Braves 3

Cleveland Steve's Sports  8  @ Chi. N. Express 7

Chi. N. Express @ New Jersey Reds

Playoffs Chi Express 1 @ Pitman Sox 6